Olkusz. Postawmy (na) rower

Studium przypadku: Olkusz. Postawmy (na) rower

Autorzy: Agata Gałbas, Andrzej Wiekiera
Adres mapy: olkusz.eco21.pl

Olkusz to miasto powiatowe w województwie małopolskim będące siedzibą gminy miejsko- wiejskiej. Jego historia sięga wczesnego średniowiecza, a położony jest na zachodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Jak wynikało z informacji od mieszkańców Gminy, tutejsza społeczność boryka się z wieloma problemami. Wśród wskazywanych są m.in. trudności w funkcjonowaniu komunikacji samochodowej zindywidualizowanej, masowej czy rowerowej. Grupą mieszkańców najmniej chronioną i praktycznie zapomnianą przez włodarzy są ci przemieszczający się rowerami. W gminie praktycznie nie ma infrastruktury dedykowanej rowerzystom, a sami rowerzyści nie czują się bezpiecznie na ulicach. Rower w świadomości władz i znacznej części mieszkańców zdaje się dominować jako sposób na rekreację.

Mieszkańcom zaproponowałem stworzenie lokalnej mapy rowerowej uwzględniającej miejsca: gdzie rowerzyści nie czują się bezpiecznie, gdzie należałoby wprowadzić rozwiązania ułatwiające przemieszczenie się na rowerze oraz gdzie powinny pojawić stojaki rowerowe. W trakcie realizacji projektu, jako nieformalny ruch „Rowerowy Olkusz” nawiązałem współpracę m.in. z MOSiR w Olkuszu oraz Stowarzyszeniem „Po prostu działaj”. Projekt zyskał zainteresowanie wśród sympatyków „dwóch kółek” m.in. wśród grupy skupionej wokół fanpage’a „Rower, lubię go”.

W marcu, ze wsparciem wspominanych rowerzystów zorganizowałem „masę krytyczną” -przejazd na rzecz promocji roweru jako środka transportu miejskiego oraz swoisty apel do włodarzy o rozwój infrastruktury rowerowej. Do dziś odbyły się w sumie 4 takie manifestacje. Ponadto przy okazji „rodzinnych rajdów rowerowych” itp. organizowanych przez MOSiR w Olkuszu miałem okazję rozmawiać z rowerzystami o infrastrukturze rowerowej i doświadczeń związanych używaniem roweru na co dzień. Mieli oni także okazję uzupełniać powstającą mapę.

Głównym wydarzeniem promującym projekt była lokalna edycja ogólnopolskiej edycji „Święta Cyklicznego” – społeczna inicjatywa promująca rower jako środka codziennego transportu oraz aktywność obywatelską. Impreza rozpoczęła się Wielkim Przejazdem Rowerowym(165 uczestników), po którym w Rynku miał miejsce piknik, w trakcie którego odbywały się koncerty, prezentacje organizacji pozarządowych. Ponadto 2 przeszkolone przeze mnie osoby prowadziły konsultacje z rowerzystami, którzy uzupełniali projektową mapę.

W trakcie całej akcji, odbywającej się pod hasłem „Postawmy(na) rower”, mieszkańcom udostępniona została także strona www interaktywną wersją mapy. Projekt potwierdził, że mieszkańcy nie czują się bezpiecznie korzystając z dwóch kółek oraz, że odczuwają brak nawet podstawowej infrastruktury jak funkcjonalne stojaki.

Jeszcze w trakcie projektu zwróciłem się do Burmistrza o zagospodarowaniu funduszy na postawienie 70 stojaków w miejscach wskazanych przez mieszkańców. Gotowa mapa zostanie przekazana do odpowiedniego wydziału, który planowo ma uwzględnić ją w swych pracach nad infrastrukturą miejską. Sam ruch „Rowerowy Olkusz”, ma potencjał by przerodzić się w stowarzyszenie działające na rzecz zrównoważonego transportu.

Więcej informacji na rowerowy.olkusz.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *