Mapa Wege-Tu

Studium przypadku: Mapa Wege-Tu

Autor: Justyna Łabądź
Adres mapy: wege-tu.eco21.pl

Opis miejsca
Bielsko-Biała jest wyjątkowo urokliwym miejscem położonym u podnóża gór – Beskidów. Liczebnością mieszkańców (180 tys.) przynależy do średnich polskich miast. Choć administracyjne wchodzi do województwa śląskiego mieszkańcy nie utożsamiają się raczej ze Śląskiem. Na określenie Bielska-Białej i pobliskich miast wolą używać określenia Podbeskidzie.

Tło akcji
Stowarzyszenie Vege Inicjatywa działa od 2010 roku. Zajmuje się działaniami na rzecz zwierząt, promując weganizm oraz świadomą konsumpcję. Formalnie od kwietnia 2013 roku kontynuuje liczne akcje informujące o weganizmie, prawach zwierząt, demonstracje, prowadzi degustacje publiczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Nad projektem „Wege Tu – mapy miejsc wegańskich w Bielsku-Białej” rozpoczęliśmy pracę z Vege Inicjatywą w kwietniu 2014 roku.

Wyraźny wzrost liczby wegan mieszkających w Bielsku-Białej i okolicy doprowadził do powstania pomysłu o projekcie „Wege Tu”. O ich ilości świadczy m.in. to, że w mieście są aż trzy miejsca, które serwują całkowicie wegańskie potrawy. Niestety, wszystkie działają od poniedziałku do piątku. W weekendy prawie w ogóle nie było możliwości, żeby gdzieś pójść zjeść. Weganie wybierali więc zwykle te same, sprawdzone lokale.

Powstał pomysł, aby na mapie Bielska-Białej pojawiło się więcej takich miejsc – zachęcając właścicieli kawiarń, herbaciarń, restauracji i bistro, aby dołączyli do projektu „Wege Tu” proponując w przypadku jadłodajni przynajmniej jeden wegański posiłek i kawę/herbatę z mlekiem roślinnym lub w przypadku kawiarń i herbaciarni zaoferowanie jakiegoś deseru np. ciasta wegańskiego do kawy/herbaty z mlekiem roślinnym.

Realizowane działania
Podczas szkolenia członkom Stowarzyszenia Vege Inicjatywa, a także innym zainteresowanym zostały rozdane oferty dla właścicieli. Zostali oni przeszkoleni, jakie dane będą potrzebne do mapy, w przypadku dołączenia danego miejsca do projektu oraz jak nanosić dane na mapę.

Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem. W dalszym ciągu dołączają do niej nowe miejsca. Mapa „Wege Tu” wiąże się z tworzeniem nie tylko nowych opcji dla wegan, ale też promowaniem wśród właścicieli lokalów zdrowej, alternatywnej diety.

Mieszkańcy Bielska-Białej zainteresowani wegańskim stylem życia, kuchnią roślinną, ale też przypadkowi bielszczanie, zostali poinformowani o projekcie podczas ostatniej, X Bielskiej Kuchni Społecznej organizowanej przez Vege Inicjatywę 22 czerwca w parku Słowackiego w Bielsku-Białej.

Aktualnie, już na tym etapie, planowany jest rozrost mapy „Wege Tu” na Śląsk, z uwagi na duże zainteresowanie projektem w innych miastach województwa śląskiego. Pomoże to również w pewien sposób „zintegrować” Podbeskidzie ze Śląskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *