Jak dojadę taniej i lepiej do pracy?

Studium przypadku: Jak dojadę taniej i lepiej do pracy?

Autor: Anna Karłowska
Adres mapy: carpooling.eco21.pl

Większe firmy mają aktualnie swoje siedziby na obrzerzach miast. Często na rewitalizowanych terenach poprzemysłowych. Dojazd i dojście do takich miejsc jest utrudnione. Pracownicy w większości dojeżdzają samochodami, rzadko kto korzysta z komunikacji zbiorowej. Stąd zrodził się pomysł na stworzenie strategii carpoolingowej w jednej z firm informatycznych na Ślasku.

Część osób już dojeżdża wspólnie samochodem. Większość pracowników to młodzi ludzie, którzy jeszcze studiują lub niedawno ukończyli studia. Proces jaki trzeba przejść, żeby znaleźć kompanów na dojazdy jest w skrócie taki: powitalny mail do wszystkich z zapytaniem wprost czy ktoś nie dojeżdża do pracy z okolic? Lub wyszukanie na firmowym portalu czy przypadkiem, ktoś nie mieszka w tym samym mieście co szukający. Ostatni ze sposobów to poprostu zapytanie wprost kolegów z pokoju czy przypadkiem ktoś nie dojeżdża z Katowic? Nie ma jednak sposobu dla ludzi, którzy jednorazowo muszą dojechać do innego miasta. Pracowników przybywa, a parkingi nie budują się tak prosto jak w grze Simcity.

Firmie zostały przeprowadzone dwa warsztaty. Pierwszy służył przybliżeniu garstce pracowników idei mapowania oraz pokazania im jak taka mapa może wspomóc system carpoolingowy. Pomysł zyskał przychylność przyszłych ambasadorów pomysłu. Założenie było takie, że każdy z uczestników warsztatów porozmawia z 10-cioma innymi osobami z firmy i dowie się w jaki sposób chciały by te osoby korzystać z systemu carpoolingowego. Po przeprowadzonych wywiadach okazało się, że firma już kiedyś stworzyła nawet aplikację mobilną wsperającą carpooling FPickup. Jednak aplikacja nie zyskała popularności okazała się zbyt skomplikowanym środkiem do osiągnięcia celu. Pracownicy również wskazali obawy pracy z mapą, ponieważ nie chcieli wskazywać innym osobom swojego dokładnego miejsca zamieszkania. Dlatego po burzy mózgów na ostatnim warsztacie zdecydowano na wprowadzenie forum dla pracowników, które ma się nazywać OFFtop. Na tym forum jednym z tematów będzie wspólny dojazd do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *