mapy - ligota

PRZEJDŹ DO MAP

Zapraszamy do portalu z mapami społecznościowymi projektu eco21.pl! (więcej…)

Czyn społeczny 2.0

Studium przypadku: Czyn społeczny 2.0

Autor: Anna Karłowska
Adres mapy: czynspoleczny.eco21.pl

Jak spędzamy czas w Parkach? Park Śląski na swojej stronie internetowej reklamuje się jako „unikatowa oaza zieleni zlokalizowana w Chorzowie, pośrodku kilkumilionowej aglomeracji górnośląskiej”. Pomysł na ten rok na spędzenie wakacji w parku to Piknikowanie. Grupa wolontariuszy chciała sprawdzić czy to możliwe.

Projekt Czyn Społeczny trwał od początku lipca do 9-10 sierpnia 2014. Chodziło o zaangażowanie jak największej liczby parkowiczów w mapowanie, projektowanie i budowanie nowego miejsca piknikowego. W ramach projektu powstała strona internetowa, która miała zachęcać do włączenia się do akcji.

Pojekt powstawał zwinnie i ewulował z weekendu na weekend. Pierwsze założenie dotyczyło stworzenia miejsca piknikowego. Jednak po analizie obszaru i obserwacjach okazało się, że w Parku już są tak zwane miejsca do grillowania. To odkrycie nie zburzyło jednak zapału uczestników projektu. W kolejne weekendy zostały przeprowadzone wywiady, w ramach których zapytano ludzi czy korzystają z punktów grillowych. W każdą słoneczną niedzielę niezniszczone punkty od wczesnych godzin rannych były okupowane przez piknikowiczów. Ludzie wskazywali, że bardzo chętnie korzystają z tych miejsc. Jednak tylko trzy miejsca z sześciu istnijejących są w miarę zadbane.

Diagnoza pozwoliła wysnuć wniosek, że może zamiast stawiać w parku drogie punkty grillowe najpierw należy tanim kosztem przetestować wytypowane miejsca. Na bazie tego pomysłu została promowana mapa, która cieszyła się sporym zainteresowaniem, jak na krótki okres promocji i małe nakłady. Jednocześnie wolontariusze zbierali dane od parkowiczów. Tydzień przed planowanymi warsztatmi projektowo-wykonawczymi w wytypowanych miejscach pojawiły się tabliczki informujące o akcji buowania punktu piknikowego.

W sobotę 9.08 odbył się warsztat projektowy podczas, którego parkowicze wytypowali ostatecznie miejsce pod punkt piknikowy, a następnie zwycięską koncepcję. Koncepcja została zrealizowana w niedzielę przez uczestników warsztatów. Testowy punkt piknikowy składał się z 50 palet i był wstanie ugościć około 30 osób. Na koniec pracowitego dnia wszyscy wspólnie piknikowali pod drzewem.