Czyn społeczny 2.0

Studium przypadku: Czyn społeczny 2.0

Autor: Anna Karłowska
Adres mapy: czynspoleczny.eco21.pl

Jak spędzamy czas w Parkach? Park Śląski na swojej stronie internetowej reklamuje się jako „unikatowa oaza zieleni zlokalizowana w Chorzowie, pośrodku kilkumilionowej aglomeracji górnośląskiej”. Pomysł na ten rok na spędzenie wakacji w parku to Piknikowanie. Grupa wolontariuszy chciała sprawdzić czy to możliwe.

Projekt Czyn Społeczny trwał od początku lipca do 9-10 sierpnia 2014. Chodziło o zaangażowanie jak największej liczby parkowiczów w mapowanie, projektowanie i budowanie nowego miejsca piknikowego. W ramach projektu powstała strona internetowa, która miała zachęcać do włączenia się do akcji.

Pojekt powstawał zwinnie i ewulował z weekendu na weekend. Pierwsze założenie dotyczyło stworzenia miejsca piknikowego. Jednak po analizie obszaru i obserwacjach okazało się, że w Parku już są tak zwane miejsca do grillowania. To odkrycie nie zburzyło jednak zapału uczestników projektu. W kolejne weekendy zostały przeprowadzone wywiady, w ramach których zapytano ludzi czy korzystają z punktów grillowych. W każdą słoneczną niedzielę niezniszczone punkty od wczesnych godzin rannych były okupowane przez piknikowiczów. Ludzie wskazywali, że bardzo chętnie korzystają z tych miejsc. Jednak tylko trzy miejsca z sześciu istnijejących są w miarę zadbane.

Diagnoza pozwoliła wysnuć wniosek, że może zamiast stawiać w parku drogie punkty grillowe najpierw należy tanim kosztem przetestować wytypowane miejsca. Na bazie tego pomysłu została promowana mapa, która cieszyła się sporym zainteresowaniem, jak na krótki okres promocji i małe nakłady. Jednocześnie wolontariusze zbierali dane od parkowiczów. Tydzień przed planowanymi warsztatmi projektowo-wykonawczymi w wytypowanych miejscach pojawiły się tabliczki informujące o akcji buowania punktu piknikowego.

W sobotę 9.08 odbył się warsztat projektowy podczas, którego parkowicze wytypowali ostatecznie miejsce pod punkt piknikowy, a następnie zwycięską koncepcję. Koncepcja została zrealizowana w niedzielę przez uczestników warsztatów. Testowy punkt piknikowy składał się z 50 palet i był wstanie ugościć około 30 osób. Na koniec pracowitego dnia wszyscy wspólnie piknikowali pod drzewem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *