Biegowa Mapa Katowic

Studium przypadku: Biegowa Mapa Katowic

Autor: Olga Kostrzewska-Cichoń, Aleksander Uszok
Adres mapy: bieganie.eco21.pl

Biegowa mapa Katowic powstała po to, by zebrać najlepsze i najciekawsze trasy biegowe w Katowicach. Biegacze mieli podzielić się swoim doświadczeniem, pokazać innym swoje ulubione trasy biegowe. Oprócz dobrze oznaczonego przebiegu wszystkie trasy zostały szczegółowo opisane. Chodziło o to, by podać długość trasy, jej charakter i poziom trudności, jakość nawierzchni, dostępność parkingu lub placu zabaw.
Katowice to prawdziwy raj dla biegaczy. Ponad 40% powierzchni miasta pokrywają lasy, w których są dziesiątki kilometrów tras. Są wśród nich łatwo dostępne i przyjazne biegaczom, także początkującym, dla których 3 lub 5 kilometrowa pętla to już coś. Są też trasy o większym stopniu trudności. Do tego liczne parki, gdzie na ustronnych alejkach można cieszyć się pokonywaniem kolejnych kilometrów.

W trakcie realizacji inicjatywy wyjściowa teza uległa zmianie. W czasie warsztatów, na których pojawiali się ludzie zaangażowani w bieganie i chętni do współtworzenia mapy okazało się bowiem, że liniowe tworzenie tras jest zbyt skomplikowane. W dobie aplikacji typu endomondo niewielu jest chętnych, by wrzucać trasę „na piechotę” zaznaczając ją na mapie ręcznie.

Grupa sterująca przyjęła więc, że działania skoncentrują się nie tylko na mapie jako narzędziu, ale na zmianie jaka realnie ma zostać wprowadzona w życie. Chodziło o to, by odpowiedzieć na pytania – gdzie biegać w Katowicach? Która trasa jest najodpowiedniejsza dla Ciebie?

Warsztaty przeprowadzono już nie tylko wśród wytrawnych biegaczy, ale także wśród osób, które przygody z bieganiem jeszcze nie rozpoczęły, np. wśród licealistów. Zdecydowano także o przeniesieniu mapy w rzeczywistość pozainternetową.

W związku z tym w ramach projektu Biegowa Mapa Katowic powstała pierwsza ścieżka wytyczona w oparciu o konsultacje społeczne. Będzie służyć mieszkańcom Bożych Darów w Kostuchnie, choć oczywiście nie tylko. Czeka również na mieszkańców sąsiednich dzielnic. Realizację finansuje RJP w Kostuchnie. Na razie stoi tablica informacyjna, nanoszone są oznaczenia w lesie. Na końcu oznaczonej trasy będą urządzenia fitness dobrane pod kątem biegaczy (rozciąganie, ćwiczenia na konkretne partie mięśni itd.). W pobliżu jest parking. Są także dwie szkoły. Uczniowie mogą korzystać z trasy w ramach zajęć wf.

Takich tras w katowickim lasach ma pojawić się więcej. Podobnie jak w przypaku tras rowerowych chcemy, by były precyzyjnie oznaczone i opisane. Bieganie stało się prawdziwą pasją Polaków. Biegamy coraz częściej i coraz chętniej. Ten projekt to odpowiedź na ten ruch. Chcemy go wzmocnić i utrwalić, poprzez zachęcenie do biegania jeszcze większej liczby ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *