Badamy katowickie powietrze

IMG_20180102_163403420Do końca lipca 2018 r. badamy jakość katowickiego powietrza przy pomocy rurek dyfuzyjnych. Zapraszamy mieszkańców do udziału. Wystarczy na okres dwóch tygodni, zamontować za swoim oknem małą próbówkę, aby sprawdzić jak bardzo zanieczyszczenia generowane przez samochody, wpływają na nasze zdrowie.

 

Udział w teście jest bardzo prosty. Wystarczy wypełnić formularz internetowy, do którego link znajduje się tutaj. Następnie odebrać swoje próbówki i umieścić je na swoim oknie. Rurki dyfuzyjne to chemiczne próbówki, zawierające wewnątrz aktywny pasek testowy. Reaguje on z dwutlenkiem siarki i dwutlenkiem azotu, znajdującymi się w powietrzu. Po dwóch tygodniach próbki trafiają do laboratorium, gdzie są analizowane. Wyniki są bardzo dokładne, w przeciwieństwie do wielu urządzeń elektronicznych. Minus to brak możliwości odczytu rezultatów w trybie rzeczywistym.

 

NO2 i SO2 to główne zanieczyszczenia komunikacyjne. W Wielkiej Brytanii od wielu lat rurki dyfuzyjne służą do społecznościowego monitoringu jakości powietrza. Dzięki nim mieszkańcy mogą sami sprawdzić jakość powietrza na swojej ulicy. Odczyty o laboratoryjnej jakości stanowią zaś trudny dla władz argument do podważenia.

 

W Katowicach pierwszy raz badaliśmy jakość powietrza przy wykorzystaniu rurek dyfuzyjnych w grudniu 2017 i styczniu 2018 r. Wówczas wszystkie odczyty mieściły się w normie. W wielu wypadkach jednak występowały duże różnice pomiędzy badaniami, prowadzącymi od strony ruchliwych ulic a punktami np. po drugiej stronie budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *